AP7347EQ-17FDCWR-7R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA U-DFN2020-6 (SWP) (Type UXC)
AP7347EQ-17FDCWR-7R
DigiKey Part Number
31-AP7347EQ-17FDCWR-7RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7347EQ-17FDCWR-7R
Description
IC
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Series
PSRR
75dB (1kHz)
Control Features
Enable, Power Good
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.7V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 500mA