AP7343D-36W5-7
DigiKey Part Number
AP7343D-36W5-7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7343D-36W5-7
Description
IC REG LINEAR 3.6V 300MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25
PSRR
75dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Voltage Dropout (Max)
0.29V @ 300mA