AP7343-22W5-7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP7343-22W5-7
DigiKey Part Number
AP7343-22W5-7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7343-22W5-7
Description
IC REG LINEAR 2.2V 300MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.25V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.2V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
0.34V @ 300mA