AP7335-25WG-7
DigiKey Part Number
31-AP7335-25WG-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP7335-25WG-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP7335-25WG-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7335-25WG-7
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25
EDA/CAD Models
AP7335-25WG-7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA