AP7331-33SNG-7
DigiKey Part Number
AP7331-33SNG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7331-33SNG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7331-33SNG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7331-33SNG-7
Description
IC REG LINEAR 3.3V U-DFN2020-6
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA U-DFN2020-6
Category
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
85 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-UDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
U-DFN2020-6
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 300mA