AP7331-18WG-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-25
Diodes Low Dropout Regulators | Digi-Key Daily
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP7331-18WG-7
DigiKey Part Number
AP7331-18WG-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP7331-18WG-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP7331-18WG-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP7331-18WG-7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT-25
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AP7331-18WG-7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
85 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V