AP63201WU-7
DigiKey Part Number
AP63201WU-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP63201WU-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP63201WU-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP63201WU-7
Description
IC REG BUCK ADJ 2A TSOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 2A SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
EDA/CAD Models
AP63201WU-7 Models
Mfr
Voltage - Output (Max)
12V
Frequency - Switching
500kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Min)
3.8V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
32V