AP2210K-3.3TRE1
DigiKey Part Number
31-AP2210K-3.3TRE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP2210K-3.3TRE1CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP2210K-3.3TRE1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2210K-3.3TRE1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
Category
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
15 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (100Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
13.2V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 300mA