AP2204R-3.3TRG1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-89-3
Diodes Low Dropout Regulators | Digi-Key Daily
ACPL-C740 | Datasheet Preview
AP2204R-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2204R-3.3TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2204R-3.3TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2204R-3.3TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2204R-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT89-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Part Status
Obsolete
PSRR
60dB (100Hz ~ 1kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 150mA