AP2138R-3.3TRG1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
ABLIC Inc.
In Stock: 0
Similar
Microchip Technology
In Stock: 44.903
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-89-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP2138R-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2138R-3.3TRG1DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2138R-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT89-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 250mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V