AP2138N-1.8TRG1
DigiKey Part Number
AP2138N-1.8TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2138N-1.8TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2138N-1.8TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2138N-1.8TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP2138N-1.8TRG1 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 250mA
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V