AP2138N-1.8TRG1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AP2138N-1.8TRG1 |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | AP2138N-1.8TRG1 Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 250mA |
Mfr | Current - Output |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Quiescent (Iq) 1.5 µA |
Part Status Active | Protection Features Over Current |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - Input (Max) 6V | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |