AP2121N-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2121N-3.3TRG1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2121N-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-3
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 200mA