AP2121AK-2.5TRG1
DigiKey Part Number
AP2121AK-2.5TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2121AK-2.5TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2121AK-2.5TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2121AK-2.5TRG1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
PSRR
70dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 200mA