AP2114HA-3.3TRG1
DigiKey Part Number
AP2114HA-3.3TRG1DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP2114HA-3.3TRG1DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP2114HA-3.3TRG1DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2114HA-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-3
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP2114HA-3.3TRG1 Models
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 1A