AP2112R5-2.5TRG1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-89-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
AP2112R5-2.5TRG1
DigiKey Part Number
AP2112R5-2.5TRG1DI-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2112R5-2.5TRG1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 600MA SOT89-5
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-89-5/6
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 600mA