AP1501-50K5G-13
DigiKey Part Number
AP1501-50K5G-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AP1501-50K5G-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
AP1501-50K5G-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP1501-50K5G-13
Description
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AP1501-50K5G-13 Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
150kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4.5V