Image for ALS6W36A is not available
ALS6W36A
DigiKey Part Number
31-ALS6W36A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS6W36A
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 79A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218
Category
Power - Peak Pulse
4600W (4.6kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Package / Case
DO-218AB
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
79A