AL8807BMP-13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 9.509
Datasheet
LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 1.3A (Switch) 8-MSOP-EP
AL8807BMP-13
DigiKey Part Number
AL8807BMP-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AL8807BMP-13
Description
IC LED DRVR RGLTR PWM 1.3A 8MSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AL8807BMP-13 Models
Category
Voltage - Output
40V
Manufacturer
Current - Output / Channel
1.3A (Switch)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency
1MHz
Part Status
Obsolete
Dimming
PWM
Type
DC DC Regulator
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Step-Down (Buck)
Mounting Type
Surface Mount
Internal Switch(s)
Yes
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-MSOP-EP
Voltage - Supply (Min)
6V
Base Product Number
Voltage - Supply (Max)
36V