XBP24BZ7SIT-004J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Digi
In Stock: 1.914
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, RP-SMA Through Hole
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
XBP24BZ7SIT-004J
DigiKey Part Number
602-1484-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XBP24BZ7SIT-004J
Description
RF TXRX MOD 802.15.4RPSMA TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
-102dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI, UART
Series
Antenna Type
Antenna Not Included, RP-SMA
Packaging
Bulk
Utilized IC / Part
EM357
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
47mA ~ 62mA
RF Family/Standard
Current - Transmitting
117mA ~ 132mA
Protocol
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C