XB24-Z7UIT-004 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Digi
In Stock: 3.490
Datasheet
802.15.4 Zigbee® Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Through Hole
Modems Routers & Gateways: What's the Difference?
XB24-Z7UIT-004
DigiKey Part Number
602-1097-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB24-Z7UIT-004
Description
RF TXRX MOD 802.15.4U.FL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Output
1dBm
Mfr
Sensitivity
-96dBm
Series
Serial Interfaces
UART
Packaging
Tray
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Part Status
Obsolete
Utilized IC / Part
EM250
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
2.1V ~ 3.6V
RF Family/Standard
Current - Receiving
38mA ~ 40mA
Protocol
Current - Transmitting
35mA ~ 45mA
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C