PMR-12V240W1AT
DigiKey Part Number
1145-PMR-12V240W1AT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMR-12V240W1AT
Description
AC/DC CONVERTER 12V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
Current - Output 1
20 A