MEA-065A24C 6-A
DigiKey Part Number
1145-MEA-065A24C6-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEA-065A24C 6-A
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 65 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
65 W
Manufacturer
Delta Electronics
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.52" L x 1.97" W x 1.14" H (114.8mm x 50.0mm x 29.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, PSE, UKCA
Current - Output (Max)
2.71A