FFB0924EHE-T500 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Delta Electronics
In Stock: 4.510
Datasheet
Parametric Equivalent
Delta Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
ebm-papst Inc.
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Ball 110.2 CFM (3.09m³/min) 2 Wire Leads
Delta Fans IP55 and IP56 Fans and Blowers | Digi-Key Daily
FFB0924EHE-T500
DigiKey Part Number
603-1179-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFB0924EHE-T500
Description
FAN AXIAL 92X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FFB0924EHE-T500 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Ingress Protection
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CSA, UL, VDE
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Weight
0.437 lb (198.00 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.500A
Air Flow
110.2 CFM (3.09m³/min)
Voltage Range
14 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.665 in H2O (165.6 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C