ECMA-G21309SS
DigiKey Part Number
ECMA-G21309SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECMA-G21309SS
Description
SERVOMOTOR 1000 RPM 220V
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 1000 RPM 900W Incremental 220VAC
Category
Encoder Type
Incremental
Manufacturer
Delta Electronics/Industrial Automation
Size / Dimension
Square - 5.118" x 5.118" (130.00mm x 130.00mm)
Series
Diameter - Shaft
0.866" (22.00mm)
Packaging
Box
Length - Shaft and Bearing
2.165" (55.00mm)
Part Status
Obsolete
Mounting Hole Spacing
5.709" (145.00mm)
Type
AC Motor
Termination Style
Cable with Connector
Function
Servomotor
Features
Brake, Key, Oil Seal
Voltage - Rated
220VAC
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
3042 / 21480
RPM
1000 RPM
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1216 / 8590
Approval Agency
CE, cURus
Power - Rated
900W