1210-101H
DigiKey Part Number
1210-101H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210-101H
Description
FIXED IND 100NH 1.018A 200 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 nH Unshielded Inductor 1.018 A 200mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 25MHz
Series
Frequency - Self Resonant
550MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Tolerance
±3%
Supplier Device Package
1210
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.128" L x 0.095" W (3.26mm x 2.41mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.101" (2.57mm)