DN1000ID
DigiKey Part Number
2186-DN1000ID-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DN1000ID
Description
CURRENT SEN FLUX GATE/CL 1000A
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1000A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module, Single Pass Through
Category
Output
Ratiometric, Current
Mfr
Frequency
31.25kHz
Series
Voltage - Supply
14.25V ~ 15.75V
Packaging
Bulk
Response Time
1µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
1.1A
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C