2200/28VI-100
DigiKey Part Number
2200/28VI-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2200/28VI-100
Description
HOOK-UP STRND 28AWG VIOLET
Detailed Description
28 AWG Hook-Up Wire 7/36 Violet 600V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.035" (0.89mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.010" (0.25mm)
Voltage
600V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Ratings
UL Style 1429
Conductor Strand
7/36
Features
Abrasion Resistant
Conductor Material
Qualification
MIL-W-16878 Type B
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0 Feet
Check Lead Time
Request Stock Notification
Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
100kr.1.41950kr.141.95
200kr.1.35135kr.270.27
300kr.1.31300kr.393.90
500kr.1.26598kr.632.99
700kr.1.23584kr.865.09
1.000kr.1.20454kr.1,204.54
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 28AWG 150V YW 100'