GTB2B12C
DigiKey Part Number
32-GTB2B12C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GTB2B12C
Description
SWITCH TOGGLE SPST 12A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch SPST Panel Mount
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
16.20mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 12.00mm Dia
Mounting Type
Panel Mount
Bushing Thread
15/32-32
Circuit
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Switch Function
Actuator Material
Brass, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
12A (AC)
Electrical Life
30,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V