Image for CWR-170-20-0021 is not available
CWR-170-20-0021
DigiKey Part Number
CWR-170-20-0021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-170-20-0021
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
CW Industries
Termination
Bulk
Contact Material
Phosphor Bronze
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Number of Positions
20
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic
Pitch
0.100" (2.54mm)