CWN-300-40-0000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 51
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.100" (2.54mm)
CWN-300-40-0000
DigiKey Part Number
CHR40G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWN-300-40-0000
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Insulation Height
0.291" (7.40mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Nickel
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Keying Slot, Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Blue
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A