C3DDS-1006G
DigiKey Part Number
C3DDS-1006G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3DDS-1006G
Description
IDC CABLE - CKR10S/AE10G/CKR10S
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
CW Industries
Features
Polarizing Key, Strain Relief
Packaging
Bulk
Color
Gray, Ribbon
Part Status
Obsolete
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Usage
Board In
Number of Positions
10
Cable Termination
IDC
Number of Rows
2
Contact Finish
Tin
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)