C3DDG-1006M
DigiKey Part Number
C3DDG-1006M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3DDG-1006M
Description
IDC CABLE - CKR10G/AE10M/CKR10G
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
CW Industries
Features
Polarizing Key, Strain Relief
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Obsolete
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)