C3CCG-1006M
DigiKey Part Number
C3CCG-1006M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C3CCG-1006M
Description
IDC CABLE - CKC10G/AE10M/CKC10G
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Manufacturer
CW Industries
Features
Polarizing Key
Packaging
Bulk
Color
Multiple, Ribbon
Part Status
Obsolete
Shielding
Unshielded
Connector Type
Socket to Socket
Cable Termination
IDC
Number of Positions
10
Contact Finish
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Connector
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Pitch - Cable
0.050" (1.27mm)