T38060-20-0
T38060-20-0
T38060200
DigiKey Part Number
364-T38060200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T38060200
Description
CONN BARRIER STRP 20CIRC 0.375"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector Screws
Category
Wire Gauge
12-22 AWG
Manufacturer
Curtis Industries
Top Termination
Screws
Series
Bottom Termination
Wire Wrap
Packaging
Bulk
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Part Status
Active
Features
Flange
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Material
Steel
Number of Circuits
20
Terminal Screw Finish
Nickel
Number of Wire Entries
20
Mounting Type
Chassis, Panel
Pitch
0.375" (9.53mm)
Operating Temperature
105°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Polypropylene (PP)
Current Rating (Amps)
20A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating
300V