T38031110 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Curtis Industries
In Stock: 0
Datasheet
Image for T38031110 is not available
T38031110
DigiKey Part Number
364-T38031110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T38031110
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.375"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector Screws with Captive Plate
Category
Voltage Rating
300V
Manufacturer
Curtis Industries
Wire Gauge
12-22 AWG
Series
Top Termination
Screws with Captive Plate
Packaging
Bulk
Bottom Termination
Quick Connect (0.110")
Part Status
Active
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Terminal Block Type
Barrier Block
Features
Flange
Number of Circuits
11
Mounting Type
Chassis, Panel
Number of Wire Entries
11
Operating Temperature
105°C
Pitch
0.375" (9.53mm)
Material - Insulation
Polypropylene (PP)
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
20A