V7805W-500
DigiKey Part Number
179-V7805W-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V7805W-500
Description
DC DC CONVERTER 5V 2.5W
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 5V 500mA 9V - 72V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V7805W-500 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
2.5 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
OTP, SCP
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
0.45" L x 0.35" W x 0.69" H (11.5mm x 9.0mm x 17.5mm)