PSK-10D-15
DigiKey Part Number
179-PSK-10D-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-10D-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 660mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSK-10D-15 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
84%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
6-DIP Module, 4 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.57" L x 1.00" W x 0.83" H (40.0mm x 25.4mm x 21.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Standard Number
60335-1; 62368-1
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
660mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
10 W