PDS1-S24-S24-S
DigiKey Part Number
179-PDS1-S24-S24-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PDS1-S24-S24-S
Description
DC DC CONVERTER 24V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 42mA 21.6V - 26.4V Input
EDA/CAD Models
PDS1-S24-S24-S Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
82%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
4-SIP Module
Voltage - Input (Min)
21.6V
Size / Dimension
0.46" L x 0.24" W x 0.40" H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
26.4V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Current - Output (Max)
42mA
Base Product Number
Power (Watts)
1 W