PBO-15C-12 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 104
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 25
Datasheet
In Stock: 181
In Stock: 0
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 1.25A 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
PBO-15C-12
DigiKey Part Number
179-PBO-15C-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBO-15C-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 15W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PBO-15C-12 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
82%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
16-SIP Module, 6 Leads
Type
Open Frame
Size / Dimension
1.75" L x 0.59" W x 0.94" H (44.5mm x 15.0mm x 24.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, UL
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
12V
Load Regulation
±1%
Current - Output (Max)
1.25A
Base Product Number
Power (Watts)
15 W