EMMA120250-P5P-IC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | T1227-P5P-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EMMA120250-P5P-IC |
Description | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12V 30 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Positive Center |
Manufacturer Bel Power Solutions | Applications Medical |
Series | Efficiency Level V |
Packaging Box | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Part Status Active | Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm |
Region Utilized International | Cord Length 70.9" (1.80m) |
Form Wall Mount (Class II) | Input Connector Multi-Blade |
Input Type Multi-Blade (Included) | Size / Dimension 4.28" L x 2.44" W x 1.45" H (108.7mm x 62.0mm x 36.7mm) |
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC | Approval Agency EN, FCC, SIQ, TUV, UL |
Voltage - Output 12V | Standard Number 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61010-1 |
Current - Output (Max) 2.5A | Weight 0.662 lb (300.28 g) |
Power (Watts) 30 W | Base Product Number |
No Load Power Consumption 300mW (Max) |