CME-1538-100LB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
PUI Audio, Inc.
In Stock: 87
Datasheet
20 Hz ~ 20 kHz Analog Microphone Electret Condenser 2 V ~ 10 V Omnidirectional ( -38dB ±3dB @ 94dB SPL ) Wire Leads
CME-1538-100LB
CME-1538-100LB
CME-1538-100LB
DigiKey Part Number
102-2190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CME-1538-100LB
Description
MIC COND ANLG OMNI -38DB 0.157"D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CME-1538-100LB Models
Category
Voltage - Rated
2 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage Range
2 V ~ 10 V
Packaging
Bag
Current - Supply
500 µA
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
Electret Condenser
Ratings
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Output Type
Analog
Termination
Wire Leads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Frequency Range
20 Hz ~ 20 kHz
Height (Max)
0.114" (2.90mm)
Sensitivity
-38dB ±3dB @ 94dB SPL
Shape
Circular
S/N Ratio
58dB
Base Product Number
Impedance
2.2 kOhms