766167511FP
DigiKey Part Number
60-766167511FP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
766167511FP
Description
RES 16PIN 510 OHM +/-1%
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 Ohm ±1% 120mW Power Per Element R2R Ladder 16 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Number of Pins
16
Manufacturer
CTS Resistor Products
Power Per Element
120mW
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
R2R Ladder
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Resistance (Ohms)
510
Size / Dimension
0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.069" (1.75mm)