Image for 73M1AR015F is not available
73M1AR015F
DigiKey Part Number
73M1AR015F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73M1AR015F
Description
RES 0.015 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Current Sense Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
73M1AR015F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)