73L7R27F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 7.316
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
270 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Current Sense Thick Film
73L7R27F
DigiKey Part Number
73L7R27F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73L7R27F
Description
RES 0.27 OHM 1% 1W 2512
Detailed Description
EDA/CAD Models
73L7R27F Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)