73L5R11J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
CTS Resistor Products
In Stock: 0
Datasheet
110 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Current Sense Thick Film
73L5R11J
DigiKey Part Number
73L5R11J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73L5R11J
Description
RES 0.11 OHM 5% 1/2W 1210
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
73L5R11J Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)