73L3R27J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
CTS Resistor Products
Upgrade
CTS Resistor Products
Bourns Inc.
270 mOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense Thick Film
73L3R27J
DigiKey Part Number
73L3R27J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73L3R27J
Description
RES 0.27 OHM 5% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
73L3R27J Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)