406I35D16M93440 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
Similar
CTS-Frequency Controls
In Stock: 0
Datasheet
16.9344 MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
406I35D16M93440
DigiKey Part Number
406I35D16M93440-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
406I35D16M93440
Description
CRYSTAL 16.9344MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16.9344 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (6x3.5)
Frequency Stability
±50ppm
Size / Dimension
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)