OU1R10MV1
DigiKey Part Number
966-1919-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OU1R10MV1
Description
RELAY TIME DELAY 240HR 10A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Programmable (Multi-Function) Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 0.5 Sec ~ 240 Hrs Delay 10A @ 250VAC Socketable
Category
Circuit
SPDT (1 Form C)
Manufacturer
Crouzet
Delay Time
0.5 Sec ~ 240 Hrs
Series
Contact Rating @ Voltage
10A @ 250VAC
Packaging
Box
Voltage - Supply
12 ~ 240VAC/DC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)