GNDB10B1E
DigiKey Part Number
966-GNDB10B1E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GNDB10B1E
Description
SSR 10A OUT 36VDC IN 4-30VDC NON
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SIP
Category
Voltage - Input
10 ~ 30VDC
Mfr
Voltage - Load
7 V ~ 36 V
Series
Load Current
10 A
Packaging
Bulk
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 90°C